İzmirli gazetecilerden ‘Kardeşlik Köprüsü’

İzmirli gazetecilerden ‘Kardeşlik Köprüsü’

Deprem felaketinde ofisini ve ekipmanlarını yıkıntıların altında kalan depremzede medya kuruluşlarına ve çalışanlarına destek olmak amacıyla EMD İzmir Şubesi ile İzmir’deki 9 günlük gazete ‘Yerel Basın Yaşasın’ isimli özel ilave çıkaracak, geliriyle de bölgedeki yerel gazetecilere ekipman alınacak

Ulusal basının deprem bölgesinden yayınlarının kısa bir süre daha devam edeceğini sonrasında ise deprem bölgesinin kendi kaderiyle baş başa kalacağını söyleyen Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, sonraki süreçte yerel basının deprem bölgesinden haberleri aktarmayı sürdüreceğini belirtti. Demircan, “Deprem bölgesinin tarımdan konuta, sanayiden hak arama mücadelesine, kayıp insanlarının bulunmasından sağlık sorunlarına, eğitim sorunlarından ihracata kısacası hayata dair her noktada güçlü bir yerel basına ihtiyacı olacak” dedi.

‘HATAY İLE BAŞLADIK’
Deprem bölgesinde bugüne kadar 26 gazetecinin vefat haberini aldıklarını, bu gazetecilerden 13’ünün Hataylı olduğunu söyleyen Demircan, “Halen kendilerinden haber alınamayan gazeteci meslektaşlarımız var. EMD İzmir Şubesi olarak odağına Hatay’ı konumlandırdığımız, meslektaşlarımızın yaralarını sarmak amacıyla ‘Yerel Basın Yaşasın’ isimli bir iyilik hareketi başlattık. Hatay’dan sonra Kahramanmaraş ve Adıyamanlı meslektaşlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. İzmir’den deprem bölgesine ‘Kardeşlik Köprüsü’ kuruyoruz” diye konuştu.

‘EKİPMAN ALINACAK’
Depremin hemen ardından İzmir Valiliği’nden alınan izinlerle 8 basın meslek kuruluşunun ‘Tek İşimiz Haber Değil’ kampanyası düzenlediğini hatırlatan Demircan, “Bu kampanyanın ardından deprem bölgesinde gazeteciler bize ulaşarak, ‘Sizden para istemiyoruz. Ofislerimiz, ekipmanlarımız enkaz altında kaldı. Bize ekipman gönderin’ dediler. Yani para yerine mesleklerini yapmak için teçhizat istediler. Biz de kampanyamızı ‘Yerel Basın Yaşasın’ olarak revize ettik. Toplanan yardım paralarıyla bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi, kamera, laptop gibi ihtiyaçlar alınacak. Bağışlarını ayni olarak yapmak isteyenlerden de fotoğraf makinesi, bilgisayar, kamera, laptoplarını EMD olarak teslim alıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TARİHE NOT DÜŞECEĞİZ’

Bu kampanya ile birlikte İzmir merkezli 9 Eylül Gazetesi, Ege Telgraf Gazetesi, Haber Ekspres Gazetesi, İlk Ses Gazetesi, İz Gazete, Ticaret Gazetesi, Yeni Bakış Gazetesi, Yeni İzmir Gazetesi ve Yenigün Gazetesi’nin tam kadro destek verdiğini sözlerine ekleyen Demircan sözlerini şöyle tamamladı: “Yerel Basın Yaşasın’ isimli özel bir gazete çıkaracağız. İnanıyorum ki, tarihe not düşecek, arşivlik bir çalışmaya imza atacağız. Depremden etkilenen 11 ilimiz için, diğer büyük illerdeki meslektaşlarımızın böyle bir çaba içine girmelerini bekliyoruz. Kampanyalarımıza destek olmak isteyen dostlarımız için Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarımız yol gösterici nitelikte.”

COMMENTS