EMD İzmir Şubesi’nden depremzede meslektaşları için özel gazete

EMD İzmir Şubesi’nden depremzede meslektaşları için özel gazete

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi deprem bölgesindeki gazetecilere destek için başlattığı, “Yerel Basın Yaşasın!” kampanyasının yanı sıra, aynı adı taşıyan özel bir gazete çıkarmaya hazırlanıyor. Kampanya ile aynı adı taşıyacak “Yerel Basın Yaşasın” gazetesiyle, birbirine benzer karakterdeki iki kadim kent, İzmir ile Hatay’da yaşayan gazeteciler arasında bir kardeşlik köprüsü kurulması hedefleniyor. Gazete projesine İzmir merkezli dokuz günlük yerel gazete; 9 Eylül Gazetesi, Ege Telgraf Gazetesi, Haber Ekspres Gazetesi, İlk Ses Gazetesi, İz Gazete, Ticaret Gazetesi, Yeni Bakış Gazetesi, Yeni İzmir Gazetesi ve Yenigün Gazetesi destek veriyor.

Para değil ekipman istendi

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan depremzede gazetecilerin mesleklerini yapabilmek için ekipman istediklerine dikkat çekerek şunları şöyledi:

“Deprem olduktan sonra ne yapabiliriz arayışına başladık. O zaman İzmir Valiliği’nden aldığımız izin çerçevesinde sekiz basın meslek kuruluşu ‘Tek İşimiz Haber Değil’ kampanyasıyla yola çıktık. Bu kampanyanın ardından deprem bölgesinde gazeteciler bize ulaşarak, ‘Biz sizden para istemiyoruz. Bizim ofislerimiz enkaz altında kaldı, çalışamıyoruz. Bize ekipman gönderin’ dediler. Buradaki meslektaşlarımız para yerine mesleğini yapmak için bizden teçhizat istediler. Biz de oradan yola çıkarak kampanyayı ‘Yerel Basın Yaşasın’ olarak revize ettik. Bu kampanyayı Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi şemsiyesi altında, İzmir yerel basınının desteğiyle yürütüyoruz.”

Kampanya için neden Hatay’ın seçildiğini de anlatan Demircan, “Hatay’ı seçmemizin nedenlerinin başında asrın felaketinde ilk belirlemelere göre vefat eden 26 meslektaşımızın 13’ü mesleğini Hatay’da sürdürüyordu. Basın İlan Kurumu İzmir İl Müdürlüğü’nün, Hatay İl Müdürlüğü’yle eşleşmesi de etkili oldu. Ayrıca; İzmir ve Hatay, binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim kentler. Dolayısıyla İzmir’de, Hatay’a karşı bir sempati olduğunu da biliyoruz. Bu sempatinin kampanyamızı pozitif yönde etkileyeceğini düşünüyoruz” dedi.

COMMENTS