Başkandan

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin gazetecilik yapan üye sayısı 51 iken, gazetecilik yapamayan üye sayısı 52’ye ulaştı.

Gazetecilik çok zorlu bir süreçten geçiyor. Bu süreçten gazeteciler olumsuz etkileniyor. Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin 160 üyesinden sadece 51 tanesi gazetecilik yaparak geçimini sağlıyor, evine ekmek götürüyor.

Şu anda gazetecilik yapmayan başka meslekleri yapan ya da işsiz üye sayımız ise 52’ye ulaşmış durumda. Bir başka ifade ile çalışamayan üye sayımız, çalışan üye sayımızı geçmiş durumda.

Türkiye, 2017 yılında 157.1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. 3. çeyrekte yüzde 11.1’lik büyüme rakamına ulaştı. Ancak, basın çalışanları olarak ekonomideki bu büyümeden payımıza düşeni tam olarak alabildiğimizi söylememiz güç.

Gazeteciler olarak mesleğimizin geleceğinden ciddi endişe eder haldeyiz. Bu endişemizin nedeni iktidar ya da sermaye sahipleri değil.

Gazetecilik mesleğinin bugün hükümet edenlerden, siyasilerden ve sermaye sahiplerinden daha fazla tehdit eden internet ve sosyal medyadır diye düşünüyorum.

Medyadaki dijitalleşme istihdam rakamlarına da olumsuz yansımış durumda. Bugün Türkiye’de binlerce gazeteci işsiz. Daha 1 ay önce bu işsizler kervanına İzmirli 12 meslektaşımız daha katıldı. Son bir ay içerisinde işsiz kalan EMD üyesi sayımız 4

Bu isimler Gazetecilik mesleğini başarıyla ve severek yapan Derneğimizin Başkan Vekili Murat Ervin, Meltem Seyis, Arzu Çetik ve Timur Tarlığ.

İzmir’de sanayicinin, iş adamının, ihracatçının sesini, yatırımını duyuracak mecralar giderek azalıyor.

Gazetelerin sayfa sayıları, İzmir’e ayırdığı eklerin alanları azalıyor. Medya sektörü kan kaybediyor. Ekonomi muhabirleri sahadan çekiliyor.

İzmir; Şırnak, Bitlis, Hakkari, Muş, Van, Ardahan, Bayburt, Tunceli, Bingöl, Sakarya ile Yerel TV kanalı olmayan iller arasında yer alıyor.

Bu illerimizi küçümsemek haddimize değil ancak İzmir ile aynı sıklette iller değil.

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehri, Türkiye’nin batıya açılan kapısı.

İzmir’in yerel TV kanalının olmaması, Süper Lig’de takımının olmaması gibi bir şey.

İzmir TV, SKY TV, Kanal 1, Yeni TV, Yeni Asır TV, Ege TV, Kordon TV, Kanal 35, TV 35, Kanal Ege

İzmir’de son 25 yılda kurulmuş, kapanmış yerel TV kanalları.

Ulusal TV kanallarının İzmir büroları ya kapandı ya da bir muhabir, bir kameramana kadar düştü. Bir haber kanalımız İzmir’de home ofis olarak çalışıyor.

Her şeye rağmen enseyi karartmıyoruz. Geleceğe umutla bakmak istiyoruz.

Tüm gazeteciler, özgür bir şekilde mesleklerini yapabildikleri bir ortamın oluşmasını diliyorum.

Murat DEMİRCAN

EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

COMMENTS