Başkandan

Hatay Basın Merkezi, Hatay’ın yaralarını saracak

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi olarak deprem bölgesindeki gazetecilere destek vermek amacıyla başlattığımız “Yerel Basın Yaşasın” kampanyası ile kurulan Hatay Basın Merkezi, deprem bölgesinin sesini duyurmasına katkı sağlayacak.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız Kahramanmaraş depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan kentlerden birisi de kadim kent Hatay olmuştu.

Hatay’ın yeniden imarında hak arama mücadelesinde yerel basının katkısı büyük olacak.

Hatay yıkılınca ofisleri enkaz altında kalan Hataylı meslektaşlarımızın mesleklerini sürdürebilmeleri için acil ekipman desteğine ihtiyaçları vardı. Bu amaçla Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi olarak, “Yerel Basın Yaşasın” isimli bir iyilik hareketi başlattık.

Ege Telgraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aylin Süphandağlı ve Ege Telgraf Görsel Yönetmeni Güçlü Güler’in önerisiyle Hataylı meslektaşlarımız için özel bir gazete çıkarmak için kolları sıvadık.

İzmirli meslektaşlarımızla sanal ortamda çalışan bir yazı işleri ve reklam ekibi kurduk.

Çalışanı ve bütçesi olmayan Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin çağrısına; “İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, İzmir Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, Ege Serbest Bölgesi İşleticisi A.Ş., İzmir Serbest Bölgesi İşleticisi A.Ş., İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, SOCAR Holding, İzmir Demir Çelik A.Ş., İzmir Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Sun Tekstil A.Ş., Alpay Mermer A.Ş., Antexpo Fuarcılık A.Ş., Alkim Kağıt A.Ş., Batıçim A.Ş., ARKAS Holding A.Ş., DFDS Lojistik A.Ş., Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, Ege Genç İş İnsanları Derneği, Aydem&Gediz Perakende A.Ş., Hugo Boss Tekstil A.Ş., Pamukkale Danışmanlık A.Ş., Kılıç Holding, Laber Organik Kozmetik, UZMAR Denizcilik, Lezita Tavukçuluk A.Ş., Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, Aliağa Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Karabağlar Belediyesi, Karaburun Belediyesi, Kemalpaşa Belediyesi, Konak Belediyesi, Narlıdere Belediyesi, çok sayıda iş insanı ve gazeteci” destek verdi.

Bu destekler sonrasında 24 sayfa “YEREL BASIN YAŞASIN” isimli özel bir gazeteyi çıkardık.

Bu gazetenin gelirleriyle 2023 yılı Haziran ayında Hatay’da ve Kahramanmaraş’ta 50 meslektaşımıza bilgisayar ve fotoğraf makinesi temin ettik.

Kampanyamızdan kalan fonla, Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ve HABİTAT Derneği’nin desteğiyle EXPO Antakya HBB Yerleşkesi Hortikültür Alanı bünyesinde HATAY BASIN MERKEZİ’ni Hataylı meslektaşlarımızın kullanımına sunduk.

HATAY BASIN MERKEZİ; Hataylı meslektaşlarımıza bilgisayar, yazıcı, internet, kırtasiye malzemeleri desteği sağlarken ayrıca konforlu bir çalışma ortamı imkânı sunacak.

Açılışa katılmak için EMD İzmir Şubesi Başkan Yardımcıları Mete Tamer Omur, Seda Gök, Proje fikrini ortaya koyan ve destekleyen Ege Telgraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aylin Süphandağlı’yla Hatay’a gittik.

Hatay’da bize HBB Başkanvekili Adnan Özkaya, Basın-Yayın Daire Başkanı Nida Yılmaz, Habitat Derneği Hatay İl Sorumlusu Lale Nesil, Hatay basın cemiyetleri başkanları ve basın mensupları ev sahipliği yaptı.

Açılış töreninde yaptığım konuşmada; YEREL BASIN YAŞASIN Projesi ile başlayan yolculuğun HATAY BASIN MERKEZİ’nin açılışıyla sonuçlanmasından duyduğum mutluluğu dile getirdim.

Hataylı meslektaşlarımıza seslenirken; “6 Şubat 2023 Pazartesi sabahı eşimin, “7,7’lik deprem olmuş” sözüyle uyandım. Depremin boyutlarının ortaya çıkmasıyla birlikte tüm Türkiye gibi biz de “Nasıl yardımcı oluruz” diye bir çabanın içine girdik. İlk olarak, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve İzmir’deki diğer meslek örgütlerimizi de sürecin içine katarak, “TEK İŞİMİZ HABER DEĞİL” isimli bir yardım kampanyası başlattık. Sonrasında deprem bölgesindeki meslektaşlarımızdan, “Biz sizden para istemiyoruz. Bizim ofislerimiz yıkıldı, ekipmanlarımız enkaz altında kaldı. Bize ofis ve ekipman desteğinde bulunun” çağrısı geldi. Çok onurlu bu yaklaşım karşısında adeta nutkumuz tutuldu. Ne yapabiliriz diye kafa yorarken, bu süreçte Ege Telgraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aylin Süphandağlı ve Ege Telgraf Gazetesi’nin Görsel Yönetmeni Mehmet Güçlü Güler’in, “Biz gazeteciyiz en iyi bildiğimiz işi yapalım, depremzede meslektaşlarımız için gazete çıkaralım. Onlara bu şekilde destek olalım” önerisiyle YEREL BASIN YAŞASIN yolculuğumuz başladı” diyerek iyilik hareketimizin kuluçka sürecini anlattım.

Hatay medeniyetlerin buluştuğu Türkiye’de çok sesliliği ile kadim bir kent. Bu özellikleri ile İzmir ile benzerlikleri çok olan bir kentimiz. Hatay ile İzmir arasında bir kardeşlik köprüsü kurduk. Gönüllerimiz bir atıyor.

Hatay’a giderken, Hatay gelini olan Başkan Vekilimiz Seda Gök, Antakya doğumlu Romalı tarihçi Ammianus Marcellinus’un Hatay’ı “Doğu’nun Kraliçesi” olarak nitelendirdiğini söylemişti. Toplantıda konuşmamı, “Hatay’ın tekrar Doğu’nun Kraliçesi olduğu zamanları bir an önce görmesini diliyoruz” diyerek noktaladım.

“Hatay Basın Merkezi’nin açılışından iki gün önce EMD İzmir Şubesi Başkan Vekilimiz Mete Tamer Omur, “Başkanım, HATAY BASIN MERKEZİ”nin çay ve kahve makinesi eksiği var” deyince hemen başka nelere ihtiyaç olabilir diye hızlıca düşününce; klima, TV, buzdolabı, çay makinesi, kahve makinesi, filtre kahve makinesi ve sebile ihtiyaç olacağı aklımıza geldi. Bu konuda Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Burçin Girit bir gün gibi kısa bir sürede tüm eksiklerin giderilmesini sağladı. Arzum Ev Aletleri Genel Müdürü Serhan Giray bir çay ve kahve makinesini hızlı bir şekilde Hatay Basın Merkezi’ne kazandırdı. Sayın Girit ve Sayın Giray’a destekleri için teşekkür ediyoruz.

HATAY BASIN MERKEZİ’ne destek veren Hatay Büyükşehir Belediyemize, HABİTAT Derneğimize, bilgisayar ve yazıcıları veren İzmir Büyükşehir Belediyemize, YEREL BASIN YAŞASIN isimli iyilik hareketimize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulumuza, Hatay Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Dairesi Başkanı Nida Yılmaz’a ve burada ismini sayamadığım emek veren herkese şükranlarımı sunuyor, HATAY BASIN MERKEZİ’nin Hataylı meslektaşlarımızın çalışmalarını kolaylaştırıcı bir misyon üstlenmesini ve Hatay’ın yaralarını sarmasına destek olmasını diliyorum.

Murat DEMİRCAN

EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

COMMENTS