İzmir’den Hatay’a uzanan köprü

İzmir’den Hatay’a uzanan köprü

Ekonomi Muhabirleri Derneği üyesi gazeteci Saadet Erciyas, Ege Telgraf Gazetesi‘nde “Yerel Basın Yaşasın” adlı gazetemizin yayımlanış öyküsünü kaleme aldı.

Ülkemizi derinden yaralayan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin yaralarını sarmak için kamu kurumları ve yerel yönetimlerin el ele verdiği İzmir’de, depremzedeler için önemli bir destek de gazetecilerden geldi. Deprem bölgesindeki gazetecilere destek için “Yerel Basın Yaşasın” kampanyası başlatan Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi, üyelerinin yanı sıra kentteki tüm ekonomi kuruluşlarını da harekete geçirdi. İlk aşamada İzmir ile Hatay’da yaşayan gazeteciler arasında kardeşlik köprüsü kurulmasını hedefleyen kampanyayla aynı adı taşıyan “Yerel Basın Yaşasın Gazetesi” yayımlandı.

Gazete projesine İzmir merkezli dokuz günlük yerel gazete; 9 Eylül Gazetesi, Ege Telgraf Gazetesi, Haber Ekspres Gazetesi, İlkses Gazetesi, İz Gazete, Ticaret Gazetesi, Yeni Bakış Gazetesi, Yeni İzmir Gazetesi ve Yenigün Gazetesi destek verdi. Yerel Basın Yaşasın Gazetesi 21 Mart 2023 günü Konak Metrosu’nda, Konak, Karşıyaka ve Bostanlı vapur iskelelerinde, gazetemiz Ege Telgraf’ın kurucusu Sezer Doğan’ın 19. vefat yıldönümü anmasında, Ekonomi Gazetesi, Ticaret Gazetesi, İz Gazete, 9 Eylül Gazetesi ve Yeni İzmir gazeteleriyle birlikte okurlarla buluştu.

Depremzede gazeteciler için “iyilik hareketine” dönüşen ve yerel basın kuruluşları arasında bir ilki gerçekleştiren çabanın mimarlarından EMD İzmir Şube Başkanı Murat Demircan, kampanyayla birbirine benzer karakterdeki iki kadim kent, İzmir ile Hatay’da yaşayan gazeteciler arasında bir kardeşlik köprüsü kurulmasını hedeflediklerini söyledi. Demircan, kampanyaya destek veren kurum ve kuruluşlarla içeriğinin oluşturulmasına katkı koyan meslektaşlarına, desteği için İzmir yerel basın kuruluşlarına teşekkür etti.

“Bizim en güçlü yanımız meslektaşlarımızın beşeri sermayesi” diyen Murat Demircan, depremin ardından ilk olarak İzmir’deki basın meslek kuruluşlarını “Tek işimiz haber değil” isimli bir iyilik hareketinde buluşturduklarını anlattı. Deprem bölgesinden meslektaşlarının, “Biz sizden nakdi yardım istemiyoruz. Bizlerin ofisleri enkaz altında kaldı, ekipmanımız yok, hayatta kalanlarımız çalışamıyor, bize ekipman temin edin” dediklerini aktaran Demircan, sonrasında “Yerel Basın Yaşasın” adını verdikleri iyilik yolculuğunu başlattıklarını anlattı. Gazete çıkarma fikrinin Ege Telgraf Gazetesi Görsel Yönetmeni Mehmet Güçlü Güler’den geldiğini söyleyen Murat Demircan, 24 sayfalık tamamı renkli gazetenin, online ortamda çalışan ve teknolojinin olanaklarını kullanan yazı işleri ekibinin özverisiyle yirmi iki gün içinde hazırlanıp yayımlandığını dile getirdi. 

Murat Demircan, İzmir merkezli günlük dokuz yerel gazeteyi bir araya getiren, tüm meslektaşlarının gönüllülük esasıyla çalıştığı “Yerel Basın Yaşasın” gazetesinin yayımlanış öyküsünü anlatırken şunları söyledi:

“Gazetenin fikir babası Mehmet Güçlü Güler, 24 sayfalık gazetenin tüm sayfalarının tasarımını yaptı. Pek çok firma, kurum ve belediye çağrımıza ilanlarıyla destek oldu. Bu gazetemize meslektaşlarımız Hatay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Talip Köleoğlu ve Maraş Aktif İmtiyaz Sahibi Mehmet Serhat Topalca da yazdıkları makalelerle deprem bölgesinin sesi soluğu oldu. Benim de aralarında olduğum çoğu EMD İzmir Şubesi üyesi olan meslektaşlarımız; Mete Tamer Omur, Murat Ervin, Didar Demirci, Nihat Ak, Fatih Özkılınç, Nurettin Baki, Murat Atilla, Seda Gök, Seza Nur Alpdündar, Dilay Sarkiler, Yağmur Öngün, Gülcihan Altınkaya, Esra Kapar, Nazlı Şentürk, Kardelen Buğday, Aycan Pırasalar, Sinan Doğan, Serkan Aksüyek, Fatih Abacıoğlu, Mina Şen, Saadet Erciyas, Hüseyin Erciyas, Şehriban Çimen yazıları ve haberleriyle bu gazetenin içeriğinin dolu dolu olmasını sağladı. Gazeteye Mete Tamer Omur, Seda Gök, Murat Ervin, Duygu Özsüphandağ Yayman ve Cemal Sevgi de editör olarak katkı koyarken, Figen Veral, Melis İstanbullu ve Ayşe Şen reklam süreçlerini yönetti. Ege Telgraf Genel Yayın Yönetmeni Aylin Suphandağlı, ‘Yerel Basın Yaşasın’ isimli özel gazetemizin kendi gazetesi bünyesinde çıkmasına olanak tanıdı.”

Gazeteye İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi‘nin makaleleriyle destek olduğunu belirten Murat Demircan, “Yerel Basın Yaşasın Gazetesi”nin bir yandan da tarihe not düştüğüne dikkat çekti. Demircan, “EMD İzmir Şubesi olarak 33 yıllık tarihimizin en anlamlı projesine imza attık diyebilirim. Süreç zorluydu. Gazetenin hazırlığı ve basımı kadar, basılan 5 bin gazetenin dağıtımı da kolay olmadı. Şimdi hedefimiz bu gazeteyi online ortama taşımak” dedi. Yayımlanan gazete ilan verenler yanında ayni ve nakdi bağış yaparak destek olan kuruluşlar olduğunu anlatan Murat Demircan, “İzmir ekonomisinin çok önemli sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra iş insanları önemli bağışlar da bulundu. Bu projeyle hedefimiz 1 milyon liraya ulaşmak” diye konuştu. Başlattıkları kampanyada üç konteynır bağışlandığını söyleyen Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir konteyner hedefimiz daha var. Basın merkezi olarak kullanılacak bu konteynırların ikisi Antakya, ikisi İskenderun’da basının kolay erişebileceği, alt yapısı hazırlanmış, merkezi bir noktada olmasını amaçlıyoruz. Basın merkezinde kullanılacak eşyalar da bağış olarak gelecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu merkezde gazetecilerin kullanacağı teknik donanım için önemli destekleri oldu. Sahada gazetecilik yapacak meslektaşlarımız için taşınabilir bilgisayar, fotoğraf makinesi ve diğer ekipman ihtiyaçları için çalışmalar yapıyoruz”. 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti başkanı Dilek Gappi ise tüm bu çabaların mesleğini sürdürmek isteyen, alandan haber vermek için çabalayan gazetecilere destek vermek için çok değerli olduğunu belirtti. Depremde 64 gazetenin yıkıldığını, 26 gazetecinin yaşamını yitirdiğini anlatan Gappi, şu görüşleri paylaştı:

“Orada görev yapan, işi gazetecilik olan insanlara ulaşmaya çalışıyoruz. EMD İzmir Şubesi’nin çabasına biz de gönülden destek vererek harekete geçtik. Çalışmaları İzmir-Hatay dostluk köprüsüne dönüştürdük. Cemiyetimize depremzede beş meslektaşımız başvurdu. Bir gazeteci arkadaşımızı burada istihdam ettik, üç aile de İzmir’de misafirimiz. Bir arkadaşımız engelli. Bu süreçte İzmir’in yarattığı fark gerçekten çok önemli. Doğrudan köprü kurmak çok önemliydi ve bu yapılan çalışma İzmir’in yıllardır özlediği bir çalışmaydı.” 

Gazetenin hazırlık sürecinde Ege Telgraf ailesi olarak yer almaktan onur duyduğunu dile getiren Aylin Suphandağlı, “Arkadaşlarımız bu süreçte mesaileri dışında hafta sonu da dahil gece gündüz çalıştı. Örnek bir çabaydı yaşanan. Güçlü arkadaşımız 24 sayfayı büyük bir özveri ve titizlikle yetiştirdi” dedi. Suphandağlı, “Tüm meslektaşlarımız İzmirli gazetecilerin birleşince neler yapabileceğini bir kez daha gördü bu özel gazeteyle. Bu gazetenin deprem bölgesindeki gazeteci meslektaşlarımızın mesleklerini sürdürebilmesi için yaralarını sarabilmek için merhem olacağına inanıyorum” diye ekledi.

Gazetenin editörlerinden EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurul Üyesi Mete Tamer Omur ise bu çabanın sürdürülebilir olması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti. “Depremzede meslektaşlarımıza yardım amacıyla yola çıkarken ekipman noktasından başladık. Ancak çabamızın sürdürülebilir olması çok önemli” diyen Omur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize ciddi destek veren ve bu desteği sürdürmek isteyen kurumlar var. Kaynağın doğru aktarılması en hassas olduğumuz konu. Bu nedenle veri üzerinde duruyoruz. Amacımız bulunduğu yerelden haber aktarmaya devam edecek meslektaşlarımıza doğrudan ulaşmak. Bunu belki bir temsilcilikle sağlamaya çalışacağız. Belki bir süre sonra bu gazetemiz kuracağımız dijital platform üzerinden devam edecek. Telifli yazılarla sahadaki arkadaşlarımıza vereceğimiz destekle onlar da mesleklerini sürdürebilir. Bu uzun soluklu bir süreç. Bu süreçte depremzede meslektaşlarımıza destek olmak için çalışmaya devam edeceğiz.” 

* * *

Gazetenin mutfak ekibi buluştu

Yerel Basın Yaşasın Gazetesi’nin “mutfak ekibi” olarak adlandırılan yazı işlerinde görev alan kimi meslektaşlarımızla Ege İhracatçı Birlikleri’nde (EİB) bir araya geldik.  EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi‘nin konuk olduğu buluşmaya İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (İGC) Dilek Gappi, Ege Telgraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aylin Suphandağlı, EMD İzmir Şube Başkanı Murat Demircan, EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurul Üyeleri Kadir Kemaloğlu, Mete Tamer Omur, Seda Gök ile gazeteciler Fatih Özkılınç, Hüseyin Erciyas, Mehmet Güçlü Güler, Nihat Ak, Seza Nur ve Mert Alpdündar, Esra Kapar ve Kardelen Buğday katıldı. Mutfak ekibindekiler, toplantı sonunda gazetelerden birine hatıra olarak imzalarını attı.

* * *

EXPO’nun tanığı gazeteci Gök

“Yerel Basın Yaşasın” gazetesinin editörlerinden, Ticaret Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Seda Gök için Hatay’ın yeri başka. Kendi deyişiyle “Eş durumundan Antakyalı” olan Seda Gök, Nisan ayında gerçekleştirilen Hatay Botanik EXPO’sunun açılışına da katılmış bir gazeteci. Gök, depremden sonra dünya üzerinde birbirinden farklı kültürlerin buluşma noktası olan bu özel yere ilişkin duygularını sorduğumda şunları söyledi: 

“Türkiye’deki en önemli destinasyonlarından olan Hatay, EXPO 2021 ile birlikte tüm bu değerlerini dünyayla paylaştı. Geçtiğimiz Nisan ayında inanılmaz bir açılışa şahitlik ettik. Hatay, kelimenin tam anlamıyla bin yıllık uykudan uyandı. Bütün dünyada unutulmaz bir açılış töreniyle isminden söz ettirdi. Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) koordinatörlüğünde Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Nisan 2022 – 29 Ekim 2022 tarihleri arasında İskenderun ve Antakya olmak üzere iki dev alanda düzenlendi. Bir şehrin, imkansızı nasıl yapılabilir hale getirdiğine şahitlik ettik, ettim. Şubat ayında yaşanan deprem sonrasında yaşadığım, gördüğüm, hikayeler biriktirdiğim bu şehri böyle görmek, itiraf etmem gerekirse kalbimin üzerinde bir taş oturmuşçasına ağırlık veriyor. Ama ben imkansızı nasıl imkanlı hale getirdiğini gördüğüm bu şehrin gücünün, yeniden hayata tutunup kök salmak için kullanacağını biliyorum. Bu şehir bana yine Köprübaşı’nda buluştuğum günleri hayal etmenin gücünü veriyor.”

COMMENTS