Hatay’daki gazetecilerle örnek dayanışma

Hatay’daki gazetecilerle örnek dayanışma

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi’nin 6 Şubat depreminden en çok etkilenen illerden Hatay’daki gazetecilerle dayanışma amacıyla başlattığı “Yerel Basın Yaşasın” adlı kampanyada toplanan yardımlar yerine ulaştırıldı. EMD İzmir Şube Başkanı Murat Demircan, depremin etkilerinin kamuoyuna net bir şekilde aktarılması ve yaralarının bir an önce sarılabilmesi için yerel basına büyük görevler düştüğünü söyledi.

EMD İzmir Şubesi, Hatay’da depremden etkilenen ve zarar gören basın mensuplarının ekipman ihtiyacını karşılamak için “Yerel Basın Yaşasın” kampanyası başlatmıştı. Kampanyaya İzmir merkezli 9 Eylül, Ege Telgraf, Haber Ekspres, İlkses, İz Gazete, Ticaret, Yeni Bakış, Yenigün ve Yeni İzmir gazeteleri destek vermiş ve “Yerel Basın Yaşasın” adıyla 24 sayfalık bir gazete yayımlanmıştı.

Gazeteye alınan ilanlar ve kampanyaya yapılan bağışlarla Hataylı 50 basın mensubuna bilgisayar, fotoğraf makinesi ve dizüstü bilgisayar sağlandı. Kahramanmaraşlı sekiz basın mensubuna daha bilgisayar ve fotoğraf makinesi alındı.

EMD İzmir Şube Başkanı Murat Demircan, Başkan Yardımcısı Mete Tamer Omur, Genel Sekreter Kadir Kemaloğlu, Denetim Kurulu Üyesi Halime Büyükyüksel ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Güler’den oluşan heyet, ofisleri enkaz altında kalan Hataylı meslektaşlarıyla Serinyol’da, Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bir araya gelerek ekipmanları teslim etti.

EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, 6 Şubat depreminin yol açtığı yıkımı öğrenir öğrenmez deprem bölgesindeki meslektaşlarının yaralarını sarmak için harekete geçtiklerini söyledi. Kampanyayla İzmir ile Hatay ve Kahramanmaraş arasında bir kardeşlik köprüsü kurduklarını, depremzede meslektaşlarının yanında olduklarını anlatan Demircan, “Depremin etkilerinin kamuoyuna net bir şekilde aktarılması ve yaralarının bir an önce sarılabilmesi için yerel basına büyük görevler düşüyor” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nihat Mazmanoğlu, 6 Şubat depremi sonrasında Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin Hatay’a uzattığı yardım eline teşekkür etti. İzmir’den giden heyet, Hatay Basın Cemiyeti Başkanı Hikmet Otuzbir, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nihat Mazmanoğlu ve İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Diyap Atar’la birlikte Hataylı gazetecilere bilgisayar ve fotoğraf makinelerini teslim etti sonrasında Hatay Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Nida Yılmaz mihmandarlığında yaptığı gezide 6 şubat depreminin Antakya’da neden olduğu yıkımı gözlemledi.

COMMENTS