‘Gazeteci özgür değilse, sen de özgür değilsin’

‘Gazeteci özgür değilse, sen de özgür değilsin’

Halen biri Bergama diğeri de Menemen’de olmak üzere 2 serbest bölgenin yapımının sürdüğünü söyleyen ESBAŞ ve BASBAŞ CEO’su Faruk Güler, “4 serbest bölgeyle İzmir, ‘Serbest Şehir’ olarak ülkemizin lokomotifi olacak” dedi. EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan ise, “’Gazetecilik suç değildir. Gazeteci eğer özgür değilse aslında sen de özgür değilsindir” diye konuştu.

Gaziemir’de 25 bin çalışanı ve 2.5 milyar dolarlık ihracatıyla İzmir’in ilk serbest bölgesi olan ESBAŞ’ın CEO’su Faruk Güler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleri ile biraraya geldi. ESBAŞ Restoran’da düzenlenen yemekte konuşan Güler, “İzmir, gerek lojistik gerekse nitelikli işgücü açısından yabancı yatırımcıların yoğun ilgisini çekiyor. Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) ve Menemen’deki İzmir Serbest Bölgesi’nin (İZBAŞ) ardından Bergama’da yapımı devam eden Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nden (BASBAŞ) sonra Menemen Serbest Bölgesi de 4’üncü serbest bölge olarak onaylandı ve çalışmalara başlandı. Hızla ‘Serbest’leşen İzmir, katma değeri yüksek ürünlerle ülke ekonomisine çok daha fazla değer katacak” dedi. Tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutlayan Güler, “Birbirimizi olan sevgimiz ve saygımızı bundan sonra da aynı şekilde koruyarak bu birlikteliğimize devam edeceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEF YÜZDE 13 BÜYÜME’

Türkiye sanayisinin de gazetecilik gibi zor günler yaşadığını vurgulayan Faruk Güler, “Önümüzdeki yıl dünya ticaretin yüzde 45-50 arasında küçüleceği belirtiliyor. Avrupa ve Birleşik Krallık’ta resesyon olacağı tahmin ediliyor. 2023 hem ticaret hem de büyüme noktasında daha da azalacak. Türkiye de bundan mutlaka etkilenecek. Fakat ESBAŞ’ın farkı pandemi de büyümemiz oldu. 2022’de de ticaretimiz 12.5 büyüyerek 5.3 milyar dolarlık bir ekonomik büyümeyi sağladık. Bölgemizde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 160’ı buldu. Bu da, ithal ettiğimizden 1.5 kat daha değerli ürünü yurtdışına satmışız demektir” şeklinde konuştu. 2022’de yüzde 18 büyüdüklerini anlatan Faruk Güler, yeni yılda da yüzde 11 civarında büyüyeceklerini tahmin ettiklerini söyledi. Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin de (BASBAŞ) açılmaya gün saydığını belirten Güler, “Böyle bir zamanda böylesi büyük bir yatırım yapıyoruz çünkü biz birlikte çalıştığımız sürece başarılarımızı devam ettireceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

‘GAZETECİLİK GİTTİKÇE ZORLAŞIYOR’

EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan ise gazeteciliğin her geçen gün zorlaştığını söyleyerek, “Diğer yandan internet medyası her geçen daha fazla önem kazanıyor. Medyamızın da bu alanda önemli başarılara imza atacağına inanıyorum” dedi. Basının özgür olmadıkça toplumun da özgür olamayacağını vurgulayan Demircan, “Gazetecilik suç değildir. İnanıyorum ki sektörümüz özgürlükler açısından çok daha iyi günler yaşayacak. Yeter ki demokrasi ve basın özgürlüklerini daha fazla geliştirip sahip çıkalım. Çükü gazeteci özgür değilse, aslında sen de özgür değilsin. Tarafsız bir basının yapacağı doğru haberlerin, ülkemizin yatırım ve istihdam ortamını artırıp ekonomi geleceğine de yön vereceğini unutmamalıyız” ifadelerini kullandı.

COMMENTS