EMD İzmir’de “Güçlü Kadın Güçlü Türkiye” vurgusu

Kadın-erkek eşitliği temelli bir anlayışla yolculuğumuz devam edecek

Dünyadaki her şey kadının eseridir

Kadın yoksa aydın, çağdaş bir yarın yok

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi 34 yıllık tarihinde kadın-erkek eşitliğini esas alan bir anlayışla bugünlere geldi. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi; “Dünyadaki her şey kadının eseridir” sözünü kendimize ilke edindik. 34 yıllık tarihimizde Yönetim Kurullarımıza baktığımız zaman her dönem kadın-erkek temsilimiz dengeli oldu. Hatta kadın üye sayımızın sayıca fazla olduğu dönemler yaşadık. Kadın-erkek omuz omura vererek EMD İzmir Şubesi’nin kamuoyu nezdindeki itibarını yukarı taşıdık. Bundan sonraki zamanlarda da kadın-erkek birlikteliğini önemseyen bir anlayışla yolculuğumuz devam edecek.

Sürdürülebilirliğin temel ilkelerinden birisi de kadın-erkek temsilinin eşitliğidir. Gelişmiş toplumlara baktığımızda toplumda kadın-erkek temsilinin dengeli olduğunu, gelişmemiş toplumlarda ise kadın-erkek temsilinin erkek lehine olduğunu görüyoruz. Gelişmişlikle, çağdaşlıkla kadının toplumda daha etkin olması arasında güçlü bir bağ ve korelasyon olduğu çok net. EMD İzmir Şubesi’nde bu felsefeyle kadın-erkek eşitliğini motto edinmiş durumdayız. “Kadın yoksa aydın, çağdaş bir yarın yok” diyoruz. Birleşmiş Milletler’in 2024 yılı için “Kadına yatırım yapın, ilerlemeyi hızlandırın” söylemini çok doğru buluyor ve destekliyoruz.

Hayatımızı kadınların güzelleştirdiği çok açık bir şekilde ortada. Erkeklerin egemen olduğu bir dünyanın sorunlar yumağı ürettiğini ülkemizde yaşayarak görüyoruz. Çağdaş bir toplum için kadın-erkek eşitliğini sağlamak için kadınlarımıza destek olmak erkeklerin öncelikli görevi olmalı diye düşünüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle “Güçlü Kadın Güçlü Türkiye” diyoruz. Öncelikli olarak kadın üyelerimizin, kadın meslektaşlarımızın ve tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz.

EMD İZMİR ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

COMMENTS