EBSO Aytaç Sefiloğlu Gazetecilik Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

EBSO Aytaç Sefiloğlu Gazetecilik Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) bu yıl 20’ncisini düzenlediği EBSO Aytaç Sefiloğlu Gazetecilik Yarışması’nda dereceye giren gazeteciler ödüllerini aldı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, işini iyi yapma arzusu ve yüreğini işine katmanın başarıyı getirdiğini vurguladı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın 1996 yılından bu yana ekonomi basınını teşvik etmek amacıyla gerçekleştirdiği ve 2000 yılında vefat eden Basın Müşaviri Aytaç Sefiloğlu’nun adını verdiği gazetecilik yarışmasında dereceye giren gazetecilere ödülleri, Meclis Salonu’nda düzenlenen törenle verildi.

Törene; Bakırçay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erbaycu, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, EMD İzmir Şube Başkanı Murat Demircan, Sefiloğlu ailesi mensupları ile çok sayıda gazeteci ve sanayici katıldı.

 

Habercilerin çabaları değerli

Haber-Araştırma-İnceleme ve Röportaj dallarında ödüle layık görülen 8 gazeteciye ödüllerinin verildiği törende konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu, ödül töreni ve aynı zamanda ölüm yıldönümü dolayısıyla Aytaç Sefiloğlu’na rahmet dilerken, Türkiye’de son dönemde yaşanan olayların basının görev tanımı ve meslek etiği çerçevesinde işini yapmasının toplum için önemini gösterdiğini vurguladı. Genç gazetecilere seslenen Gökçüoğlu, “Diliyoruz ki, sizler de bu yoldan hiç sapmadan hedefleriniz doğrultusunda devam edersiniz. İşinizin ne kadar zor olduğunu görüyoruz. “Son dakika”ların ülkesine dönüştük. Bundan sonsuz üzüntü duymaktayız. Çünkü, ülkemizin geleceğini inşa edecek adımlar atmasına, bunların konuşulmasına, tartışılmasına ihtiyaç varken bir kısırdöngü içerisinde yol alıyoruz” dedi.

Ulu Önder Atatürk’ün “Basın, milletin müşterek sesidir” sözünü hatırlatan İbrahim Gökçüğlu, “Kısırdöngüde bile olsa, toplumun sesi olmaya, gerçekleri yansıtmaya devam etmenizi gönülden diliyor, her birinizi tebrik ediyor, çabalarınızı ayrıca kutluyorum” ifadelerini kullandı.

EBSO Meclis Başkan Vekili Hakkı Attaroğlu da, Türkiye’nin yaşadığı zorlu sürecin aşılmasında kenetlenme ve işbirliği kültürünün geliştirilmesinin her zamankinden çok önem taşıdığını belirtti.

Türkiye’nin gündemini meşgul eden siyasi tartışmaların geride bırakılmasını, ana gündem maddesinin ekonomi olmasını dileyen Attaroğlu, istikrarın yolunun ekonomik güç ve kalkınmadan geçtiğine işaret etti ve ekonomik reformlara odaklanılması gerektiğini savundu. Zorlu dönemlerde gazetecilerin mesleklerini sürdürmelerinin zorlaştığını belirten Attaroğlu, şunları söyledi:

“Çok hızlı bir şekilde değişen gündemden ötürü ulusal ve uluslararası ölçekte yaşanan zorluklar, haberciliği her anlamda daha değerli kılıyor. Bu bağlamda, her şeyden önce bu zor ve meşakkatli bir mesleğe gönül vermiş arkadaşlarımızı, çaba ve emeklerinden dolayı tebrik ediyorum. Sizlerin değerli destekleri ve çabaları, gerek iş insanlarımız gerekse vatandaşlarımız için çok değerli. Bizler de EBSO olarak, bu değere yönelik farkındalığa bir nebze katkı sunabilmek için, bu yıl ödül törenimizde sizlerle bir kez daha bir araya gelmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemiz ve dünya adına, umuda yelken açtığımız, güzel haberlerin yayılmasını diliyorum.”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ise, Aytaç Sefiloğlu’nun görev yaptığı dönemde mesleğe yaptığı olumlu katkılarla hatırlandığını ve basın tarihindeki yerini aldığını belirtirken, anısını uzun yıllardır gazetecilik yarışmasıyla yaşatan EBSO’ya teşekkür etti.

 

Gazeteciler ve eserleri

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın düzenlediği Aytaç Sefiloğlu Gazetecilik Yarışması’nda; EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Eyüp Sevimli, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ürün, Meclis Üyesi İbrahim Deniz Gündüz, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kamil Tüğen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Misket Dikmen, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Çiğdem Dirik, Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Onur Kurulu Üyesi Sedat Alp ve TRT İzmir İl Müdürlüğü Haber Müdürü Kamuran Korur’dan oluşan jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucu, ödüle layık görülen gazeteciler ve haberleri şöyle sıralandı:

 

HABER- ARAŞTIRMA-İNCELEME

1-Elif Yıldırım Korkmaz – TRT – “İş Dünyasının Umudu Mesleki Eğitimde”

2-Çağla Geniş – İlkses – “Güneş Onlar İçin Doğacak”

3-Yusuf Şahbaz –Anadolu Ajansı – “Girişimci Annenin İhracat Başarısı”

Mansiyon: Sinan Keskin – 9 Eylül – “Tarıma Banka Darbesi”

 

RÖPORTAJ

1-Mete Tamer Omur– Hürriyet – “O tohumlar Yok Olmasın Diye”

2-Selda Ak – Ticaret – “Sanayide Su Verimliliğini Arttırmalıyız”

3-Deniz Çaba – İzmir Life – “Nasıl Bir Çeşme Hayal Ediyorsunuz”

Mansiyon: Utkucan Akkaş – Ege Telgraf –“Yeni Ekonomi Politikası Şart”

COMMENTS