24’üncü anmada ‘Kitap’ müjdesi

Genç yaşta yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen, ekonomi muhabirlerinin ‘Aytaç Abla’sı Aytaç Sefiloğlu vefatının 24’üncü yıldönümünde meslektaşları tarafından mezarı başında anıldı. Törende, Sefiloğlu adına dostlarının ve işadamlarının anılardan oluşacak bir kitap hazırlanması da kararlaştırıldı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Basın Müşaviri ve Gazeteci Aytaç Sefiloğlu yaşama veda edişinin 24’üncü yıldönümünde Narlıdere Aşağı Mezarlık’taki kabri başında anıldı. Etkinliğe eşi Macit Sefiloğlu ile kızı Dilan Sefiloğlu yanı sıra Ekonomi Muhabirleri (EMD) İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, EMD Yönetim Kurulu Üyeleri, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkan Yardımcısı Mehlika Gökmen ile Genel Sekreter Reşat Yörük’ün yanı sıra meslektaşları, yakınları ve arkadaşları katıldı.

“GENÇLERE YOL GÖSTERDİ”

Törende konuşan İGC Başkanı Yardımcısı Mehlika Gökmen her yıl olduğu gibi bu yıl da özlemle andıklarını Aytaç Sefiloğlu’nun dürüst gazeteciliğin liderlerinden biri olduğunu söyledi. Gökmen, “Aytaç Sefiloğlu, gerek gazetecilik gerekse basın müşavirliği yaptığı dönemde genç gazetecilerle yakından ilgilenerek onlara haber konularında yol göstererek bilgi birikimini aktarırdı. Bunun için de Aytaç Abla olarak anılmaya devam ediyor” dedi.

“KEŞKE GENÇLER DE TANISAYDI”

EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan ise Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi kurucularından olan ve meslektaşlarının “Aytaç Abla” dediği Aytaç Sefiloğlu ile aynı dönemde çalışmanın kendi kuşağı için ayrıcalık olduğunu anlattı. Demircan, “Aytaç Sefiloğlu yaşıyor olsaydı, gazetecilik etiği ve habercilik konularında genç arkadaşlarımıza çok önemli kazanımlar sağlayacak yapıdaydı. Keşke bizden sonraki jenerasyon da Aytaç ablayı tanıyıp onunla çalışma imkanı bulsaydı” diye konuştu.

İSMİ UNUTULMADI

Macit Sefiloğlu ise eşi Aytaç’ın ilkelerinin genç gazetecilerde yansımasının bulunmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Sefiloğlu, “Sevgili Aytaç’ın ismini Narlıdere’de bir parkta yaşatan geçmiş dönem Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur’a, Aytaç Sefiloğlu adına Gazetecilik Yarışması düzenleyen ve Basın Merkezi’ne adını veren Ege Bölgesi Sanayi Odası’na teşekkürlerimizi sunuyorum. Her yıl bu anma törenini organize eden Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’ni de bu vefalı davranışı nedeniyle kutluyorum” dedi.

KİTAP MÜJDESİ

Anma töreninde gazeteci Saadet Erciyas önümüzdeki 25. Yıl anma törenine yetiştirilmek üzere Aytaç Sefiloğlu’nun arkadaşları ve haber kaynağı olan iş adamlarının anılarından oluşacak bir kitap hazırlanmasını önerirken söz konusu öneri için bir çalışma komisyonu oluşturulması kararlaştırıldı.

COMMENTS